Untitled-1

Sessiz, hafif teleskopik yüksek dal budama testeresi:

Yeni akülü STIHL HTA 85 Türkiye pazarına sunuldu.

Güçlü STIHL HTA 85, siz yerdeyken, hızlı, konforlu ve egzoz emisyonu olmaksızın 5 m yüksekliğe kadar erişerek odunsu bitkiler veya ağaçları düzeltmek için tasarlanmıştır. HTA 85, tüm STIHL akülü ürünlerinde olduğu gibi çok az gürültü üretir. Park, okul, hastane, otel veya yerleşim alanları gibi gürültüye duyarlı ortamlarda kullanım için idealdir. Bu kullanışlı hafif makine profesyonellere ihtiyaç duydukları hareketliliği sağlar ve ara vermeden uzun sürelerde çalışırken bile her seferinde temiz bir şekilde kesim yapma imkanı tanır.

Optimum ağırlık dağılımına sahip, yüksek dengeli tasarımıyla yeni HTA 85, esnek ve aynı zamanda zeminden 5 m yüksekliğe kadar düzgün bir şekilde kaldırılabilmesi ile karakterize edilir. Bu aralık, toplam uzunluğunun hızlı hareket kilitleme sisteminin yardımı ile 2.70 m ile 3.90 m arasında ayarlanmasını sağlayan sağlam teleskopik şaft tarafından mümkün kılınmıştır – bu işlem herhangi bir alet gerektirmez. Dolayısıyla kullanıcılar rahatça teleskopik şaftı uzaltıp kısaltabilir.

STIHL akülü ürünlerinin düşük gürültüye sahip çalışmasından yararlanan sadece yakın komşularınız olmayacaktır. Aynı zamanda sessiz, düşük titreşimli, sıfır emisyonlu çalışma da kullanıcının sağlığını, emniyetini korurken konforunuda düşünmektedir.

1B795797-3EA6-42B0-8919-ED317EE49699

Devamını oku
header2

Ahşap oturma bankı yapalım

Dinlenmek için sessiz bir yer mi arıyorsunuz? Rustik bir oturma bankı hemen hemen her bahçeye uygundur. Hele ki kendi üretiminiz ve benzersiz bir parça olduğu zaman keyfi çok daha başka olur. “Kendin yap” felsefesini kullanarak sadece birkaç adımda kendi bahçe bankımızı nasıl inşa edebileceğimizi göstereceğiz.

İşte size bir ipucu: Bu projenin ölçülerini biraz daha küçülterek çocuklarınız için de keyifli bir oturma bankı yapabilirsiniz.

Doğru ahşap
Burada ki oturma bankımız için çam kullandık. Bununla birlikte, iğne yapraklı kerestenin reçineyi dışarıya sızdırabileceğini lütfen unutmayın. Ayrıca dış budak veya kayın ağacı kullanmanızı öneririz. Dayanıklılığını arttırmak için, bankınıza düzenli olarak yağ uygulamanızı öneririz.

Koruyucu giysi
Ahşap sanatçılarının da, motorlu testere ile çalışırken doğru koruyucu ekipmana ihtiyaçları vardır. Koruma başınızla başlar. Mutlaka koruyucu gözlük veya yüz koruması kullanın, ayrıca kulak tıkaçları gibi “kişisel” koruyucuları da kullanınız. Ayrıca, ormanda çalışıyorsanız bir kask takmaya da dikkat edin. El ve bacakları korumak özellikle önemlidir – iş eldivenleri, kesme korumalı pantolon ve kesme korumalı çizmeler kullanın. Ayrıca daima araçlarınızın kullanma talimatlarını okuyun.

1. Adım: Bir bahçe bankı oluşturmak için nelere ihtiyacınız var?

  • Sırt dayanağı için:
  • 2 kazık (istenilen yüksekliğe bağlı olarak kesilebilir)
  • 1 ahşap tahta (yaklaşık 120 cm uzunluğunda)
  • Koltuk için: yuvarlak kütük (yaklaşık 30 cm çap)
  • Ayaklar için: iki adet daha yuvarlak kütük (yaklaşık 30 cm uzunluğunda ve 30 cm çapında) § 12 vida (yaklaşık 150 mm)
  • Matkap
  • STIHL motorlu testere

İhtiyacınız olan malzemeler…

2

2. Adım:Oturma yerini keselim

Kesmeye başlamadan önce, ahşap takozlar kullanarak kütüğü sabit tutabilirsiniz; böylece kütük yuvarlanmaz. Oturağı yapmak için, kütüğün ortandan ikiye dikey olarak kesilmesi gerekir. Bunu doğru bir şekilde yapmak için, kesim yapmak istediğiniz yeri daha önce işaretlemeniz faydalı olacaktır.Kesmeye başlayacağınız yerden, uzunluğu boyunca işaretlemeye devam ederek, kütük sonuna kadar işaret koymanızı öneririz.Bütün hazırlıklar tamamlandıktan sonra, oturma kısmını kesebilirsiniz. Kütüğün ortasına kadar dikey bir kesimle başlayın. Ardından kütüğü 180 derece döndürün ve diğer taraftan kesim yapın.

Kütüğü hareket etmeyeceği şekilde, sabit hale getirdiğinizden emin olun…

3

3. Adım: Ayakların yapımı
Ayak olarak kullanılacak olan iki kütük oturma kısmının altına sığacak şekilde uyarlanmalıdır. Bunu yapmak için, v şeklinde kesim yapmanız gerekecektir. Bu, iki ayakta da, koltuğun güvenli bir şekilde yerleşebileceği çentikler oluşturmanıza olanak tanır. Daha sonra, koltuğu ayaklara yerleştirin ve vidaları koltuk yüzeyinden ayağa doğru vidalayarak sabitleyin.

4

4. Adım:
Parçalar birleşerek koltuk ve ayaklar sıkıca vidalandığında, sırt için olan kalaslarıda onlara vidalayabilirsiniz. Bahçenizin yeni oturma bankı neredeyse bitti – sadece bir adım daha kaldı.

5

5. Adım: Sırt dayanağını takma
Koltuğunuza yaslanmak için son adım, tahtayı istediğiniz yükseklikte kazıklara vidalamaktır. Şeklini kaybetmemesinden emin olmak için, kazık başına iki vidayı kullanmanızı öneririz.

6

Ev yapımı bahçe bankınız bitti
Yeni bahçe bankınız artık test edilebilir. Ahşabı hava şartlarından korumayı öneriyoruz. Seçtiğiniz ahşabın türüne bağlı olarak ahşabı yağ, mum, veya vernikle kaplayabilirsiniz.

SON

Devamını oku
Untitled-1

Havalandırma ve Tarama – Çiminiz için sağlık

Düzenli biçme, sağlıklı, güçlü çim için yapabileceğiniz en önemli şeydir. Bununla birlikte, bir çimin diriliği ve sağlığı, artık amatör bahçıvanlar arasında da gittikçe yaygınlaşan ama profesyonellerin kullandığı ve çok iyi bildiği iki bakım tekniği ile daha da geliştirilebilir: havalandırma ve tarama.

Havalandırma işleminde, toprak ve çimde dikey kesikler oluşturur. Makinelerin birkaç milimetre derine giden ve yosun, küf gibi yabani otları çıkaran, dönen çiftli bıçakları vardır. Hava, su ve mikro besin maddelerinin köklere daha kolay ulaşabilmesi için, çim üzerinde kalıcı ve canlandırıcı etkiye sahiptir. Sağlıklı bir çim, UV ışınları ve insan kullanımı gibi çevresel etkilere karşı daha dayanıklıdır. Havalandırma işleminden sonra, çimin tekrar canlanması biraz zaman alır. Havalandırma, bu nedenle sadece yılda bir veya iki kez, tercihen ilkbahar sonlarında ve yaz sonunda önerilir. Zeminin uygun şartlara sahip olduğundan emin olmak için, kuru yani olabildiğince az nemli ortamda ve 10 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda havalandırma yapılmalıdır.

Tarama, daha hafif bir müdahaledir. Tüm ölü bitki materyalini çim üzerinden taramaktan ibarettir. Bu, makaralar kullanılarak yapılır; yaylı dişlileri yosunu ve yabani otları çimin üstünden çıkarır. Bu mekanik bakım tekniği, çim yoğunluğunu arttırmak, erken safhada yabani otları temizlemek ve solucan döküntülerini etkin bir şekilde çimen içine dağıtmak için kullanılabilir. Aynı zamanda çimlerin sertleşmesini teşvik ettiğinden ve ayrı bitkilerdeki yan sürgünlerin oluşumunu arttırdığı için, zemini yeniden çimlendirmeye hazırlamanın mükemmel bir yoludur. Tarama işlemi zeminde çok az aşınma ve yıpranma ile sonuçlandığından, sıklığı kişiye göre ayarlanabilir.

Mükemmel ve güzel görünümlü bir çim elde etmenin yolu dengeli bir havalandırma tarama kombinasyonudur.