header1

Etkileyici üfleme kuvveti – STIHL BR 700: Profesyonel Üfleme Makinesi

35 newton’luk üfleme gücü ile STIHL BR 700 temiz iş çıkartıyor. Dağılmış yapraklar, talaş ve diğer atıklar kısa sürede bir yığın haline dönüştürülebilir. STIHL’in bu güçlü ürünü büyük alanları temizlemenin etkili yoludur. Kullanıcılar, örneğin peyzajcılar, belediye temizlik ekipleri, makinenin temiz bir çalışma yapacağından emin olabilirler: BR 700, sınıfının en hafif sırtta taşınır makinasıdır ve kullanımı kolaylaştırmak için çok sayıda ergonomik ayrıntıya sahiptir.

Karşı konulamaz güç
Basit anlatımla, 35 newton’luk üfleme gücü ile STIHL BR 700, havada 3.5 kg yaprak tutabilir – bu, diğer tüm STIHL üfleme makinelerinden daha fazla bir güçtür. Dolayısıyla bahar ve sonbaharda, kesim veya yaprak gibi, tipik olarak ortaya çıkan karışıklık hızlı ve düzenli bir şekilde yığın haline getirilebilir. Yaprakların ıslak zemine yapışanları bile kolayca temizlenir. BR 700 özellikle bu nedenle, büyük parklar gibi geniş alanlarda kullanım için uygundur. Kullanıcıların inanılmaz derecede düşük yakıt tüketimi ve düşük sesi nedeniyle takdir edecekleri, güçlü bir 4-MIX motordan enerjisini alır. Etkileyici performansına rağmen yalnızca 10.8 kg’dır ki bu da sınıfının en hafifidir.

Ergonomik, bireyselleştirme sihirbazı
Yüksek seviyedeki uyarlanabilirlik sayesinde BR 700 ergonomide yeni standartlar belirledi. Üfleme borusunun uzunluğu rahat ve aynı zamanda etkili bir şekilde çalışması için kademeli olarak ayarlanabilir. Hava üflemesinin maksimum verimi verebilmesi için yerden uzaklığı rahatlıkla değiştirilebilir. Sap konumu da herhangi bir alet kullanmadan ayarlanabilir. Sonuç, optimum temizleme gücü ve rahat vücut duruşu ile kombine edilen, kullanıcıya mükemmel adapte edilmiş bir makinadır. Üfleyici birkaç farklı operatör tarafından kullanılıyorsa, ayarlama kolaylığı büyük bir avantajdır. Kullanıcı değişikliğinde BR 700, hızlı bir şekilde bir sonraki kullanıcının ergonomik gereksinimlerine adapte edilebilir.

Kullanıcı kolaylığı için kullanışlı fonksiyonlar
Profesyonel kullanım için bir diğer kullanışlı fonksiyon, gaz tetik kilidi aracılığıyla istenilen hızda sabitlenebilen gaz tetiğidir. Bu, operatörün sürekli elle gaz tetiğine basma ihtiyacını ortadan kaldırır, böylece uzun süreli çalışma sırasında özellikle el yorgunluğunu etkili bir şekilde engeller. Buna ek olarak, tüm STIHL üfleyicilerde ortak olarak bulunan fonksiyonlar aynı zamanda yüksek kullanıcı konforu ve minimal stres sağlayan BR 700’de mevcuttur. STIHL antivibrasyon sistemi, geniş omuz askısı, büyük arka ped ve yastıklı kalça kemeri, ağırlığı en iyi şekilde dağıtıyor ve operatörün arkasındaki titreşimleri azaltıyor.

table

Devamını oku
header2

Profesyonel uygulamalar için maksimum kablosuz performans

STIHL kablosuz ürünler sadece emisyonsuz çalışma imkanı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda PRO kablosuz güç sistemi, profesyonellere bahçe ve peyzaj işleri dahil olmak üzere gün boyu kullanım için geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Profesyonellerden akülü güç aletlerinin günlük rutini hakkında fikir edinmek için görüşlerini almaya karar verdik ve kuzey İtalya’da iki profesyonel bahçıvan ve peyzajcı ile bir araya geldik.

article_picture

Urban, Güney Tirol’de bahçe işleri için tamamen akülü ürünlerden faydalanıyor.
Güney Tirol bölgesinin kalbinde, Meran’ın beş kilometre güneyinde, Galanthus bakım evinde, konuk bahçeleri, kamu tesisleri ile özel bahçeler bulunuyor. Galanthus için çalışan bahçıvan Urban Reiterer’dan, STIHL kablosuz ürünleri ile ilgili birkaç soruyu cevaplamasını istedik.

Urban, günlük çalışma rutininizi ve bu çalışmada nelerden keyif aldığınızı öğrenebilir miyiz?
Urban: Benim günlük işlerim, bahçelerin korunması ve yeni bahçelerin düzenlenmesini içerir. Bu işe oldukça dolambaçlı yoldan geldim: Doğada olmak ve bitkileri incelemekten her zaman keyif aldım, biri diğerini takip etti ve bugün bir peyzaj bahçıvanıyım. Bu işin en iyi yanı, çeşitliliktir, çünkü birçok alanda çalışıyorum. Her gün kendime yeni hedefler koyuyorum bu da işimi sıkıcılıktan kurtarıyor.

Artık profesyoneller elle iş yapmak yerine daha çok ekipman kullanımını tercih ediyor. Kullandığınız STIHL ürünlerinde genel izleniminiz nedir?
Urban: Özellikle kalite nedeniyle Galanthus’ta yıllardır STIHL ürünleriyle çalışmaktayız. Kişisel olarak, ürünleri çok etkileyici buluyorum, çünkü kalite olarak ürünler verilen sözleri fazlasıyla yerine getiriyor. Onları çeşitli durumlarda zorladık ve o halde bile STIHL ürünlerinin her biri değerini kanıtladı. Günlük çalışmalarımda çalıştığım ekipmana güvenebilmem gerekiyor. STIHL ürünleri oldukça sağlam ve bakımı zamanında yapılınca neredeyse hiç sorun çıkarmıyor.

Artık STIHL akülü ürünleini de oldukça fazla kullanıyorsunuz. Onlarla çalışmayı nasıl buluyorsunuz ve bu ürünlerle çalışmanın avantajları nelerdir?
Urban: HSA 86 akülü çit kesme makinesi, FSA 86 akülü tırpan ve HLA 65 akülü yüksek dal budama makinesi ve BGA 85 akülü üfleme makinesi gibi çeşitli STIHL ekipmanları ile çalışıyoruz. Akülü güç aletleri ile ilgili en iyi şey, çalışmak için çok rahat olmalarıdır. Bu avantajlar esas olarak ürünlerin daha iyi kullanılabilmesine olanak tanıyor. Akülü ürünler çok hafif, çok dengeli ve kesme performansı da mükemmel.

Sadece Akülü ürünlerle çalıştığını hayal edebiliyor musun?
Urban: Evet, kesinlikle, ürünlerin performansı zaten ideal. Aküler tutarlı bir performans sergilediği için her şeyi kablosuz aletlerle çözebileceğimi biliyorum. Aküler neredeyse boşaldığında dahi son ana kadar bir güç kaybı söz konusu olmuyor. Artı olarak yedek aküler ve sırt çantası ile bütün gün çalışmamı sağlıyor. Ürünler de çok daha sessiz ki bu hem bizim için, hem de misafirlerimiz için büyük rahatlık.

urban_reiterer

Danilo, Trauttmansdorff Kalesi’nin bahçe işlerinde STIHL akülü ürünlerine güveniyor.
Galanthus bakım evinden çok uzağa gitmeden, Trauttmansdorff Kalesi’nin bahçelerine varıyoruz. 12 hektarlık bahçelerde, dünyanın dört bir yanından 5.000’den fazla bitki türü ve çeşidine ev sahipliği yapılıyor. Kalabalık sezonlarda, 100’den fazla çalışan bu botanik şenlik alanı için çalışıyor. Bahçıvanlardan Danilo Satto, eserleri ve kullandığı STIHL akülü ürünleri hakkında bizle konuştu.

Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz Danilo. Trauttmansdorff Kalesi Bahçelerindeki çalışmalarınız hakkında bize biraz bilgi verir misiniz?
Danilo: Ben iki bağdan, meyve bahçesi ve mutfak bahçesinden oluşan botanik bahçede görevliyim. Çalışmalar sabah saat 5.30 civarında başlıyor, yani bahçeye ziyaretçiler gelmeden önce. Bahçeyi en iyi ışıkta sunmak için bitkiler ve her şey tabi ki düzenli olmalı.

Profesyonel olarak bu işi yapıyorsunuz. STIHL ürünleri hakkında görüşünüz nedir?
Danilo: Bugüne kadar, STIHL ürünleri ile sadece iyi deneyimler yaşadım. Ağaçları korumak için motorlu testere kullanıyoruz ve STIHL kullanıyor olmaktan çok mutluyum. Kullanımı oldukça rahat ve çalıştırmasıda kolay. Kendi bahçemde de STIHL ürünleri kullanıyorum ve onlarla da çok mutluyum.

STIHL akülü ürünlerini nasıl kullanıyorsunuz? Onları nerelerde kullanıyorsunuz ve gördüğünüz faydalar nelerdir?
Danilo: Bahçelerde yaptığımız işlerin çoğunda STIHL kablosuz ürünleri kullanıyoruz. Daha önce, elle çalışıyorduk elbette akülü ürünleri kullanmak çok daha kolay, bu nedenle zamanı daha etkili kullanıyoruz. Ziyaretçiler gelmeye başladığında, bahçenin en ucunda çalışmaya devam ediyoruz ve bunu aşırı gürültü veya emisyon olmadan yapabiliyoruz. İş gününü daha iyi kullanıyoruz çünkü daha önce başlıyoruz ve ziyaretçiler geldiğinde çalışmaya devam edebiliyoruz.

Bu kulağa oldukça hoş geliyor. Akülü ürünlerle çalışarak ortalama ne kadar zaman tasarrufu sağlıyorsunuz?
Danilo: Size kesin bir zaman veremem, tabi ki ne yaptığımıza bağlı. İyi bir örnek düşünürsek, üzüm bağları işi mesela: Daha önce bağları budamak iki hafta sürüyordu. Şimdi yağ gibi dalları kesen ASA 85 budama makası kullanıyorum, bu yüzden daha önce hiç olmadığı kadar kısa zamanda işi bitiriyorum. Ve dahası, uzun günlerin çalışması elimi artık incitmiyor. Akü aynı zamanda tüm gün işi için yeterli oluyor ve değiştirmeye gerek duymadan işi bitiriyorum.

Bir başka örnek: Haftasonunda yolları temizlediğimizde –yaklaşık 8 km- hepsini zamanında yapabilmek için birkaç kişiye ihtiyaç duyardık. Şu an BGA 85 ile ikimiz her şeyi yapabiliriz. Akülü üfleme makinesinin sadece bir düğmeye basarak çalıştırılması oldukça kolaydır.

Akülü ürünler kullanmakta olan okuyucularımız için birkaç özel ipucu paylaşabilir misiniz?
Danilo: ASA 65’i başka işleri de yapmak için de kullanıyoruz. Örneğin, 500 palmiye ağacımızın alt yapraklarını düzeltmek için kullanıyoruz. Ayrıca defne ağaçlarını düzeltmek için ASA 65’i kullanıyoruz.

HSA 94 akülü çit kesme ve düzeltme makinesi, sadece bir çit düzeltici olmanın dışında burada da çok fazla iş görüyor. Örneğin Akdeniz bitkileri üzerinde çalışırken, kalın dalları kolaylıkla kesmemize yardımcı oluyor. Her akülü ürün farklı gizli yeteneklere sahiptir.

Trauttmansdorff Kalesi bahçelerinde oldukça fazla akülü ürün kullanıyorsunuz. Başka araçlara ihtiyacınız var mı?
Danilo: Sanmıyorum. STIHL akülü ürünler ile her durumu gerçekten iyi yönetiyoruz ve bu ürünlerin kullanmaya devam etmeyi planlıyoruz. Gelecekte tüm çalışmalarımızı sessiz akülü ürünleri kullanarak yapmayı hedefliyoruz, çünkü ürünlerin esnekliği ve verimliliği açısından genel olarak oldukça fayda sağlıyoruz.

danilo_fatto

Devamını oku
header3

Hohenheim Kalesinde kesim yapıyoruz

Parkta “Ağaç geliyor!” sesi yükseldi. Gövdesi 120 santimetrelik etkileyici bir çapa sahip olan 170 yaşındaki bir kayın ağacı yere düşüyor. Herkes mutlu; planlama doğru çalıştı. Kayın ağacı sadece uzun boylu değil – aynı zamanda birkaç ton ağırlığında olduğu için, bu kadar geniş bir ağacın kesilmesi her gün karşılaşılabilecek bir olay değildir. Böyle bir kesim, uzmanlar için bile gerçek bir meydan okumadır.

STIHL, bu işin içindeydi. Ağaç uzmanlarının çabalarını aktif biçimde destekleyen üç personelle kesim alanındaydı. Her durum için iyi donanımlı olduklarından emin olmak için, uzmanlara beş adet yüksek performanslı motorlu testere getirdik: kesimine ek olarak, Norveçli bu akçaağaç için önce detaylı bir budama gerekiyor. Bunun için lift uzmanları 20metre yükseğe kaldırdı, böylece ağaçların tacıyla rahat çalışabildiler.

Bu görev, güney Almanya’daki Hohenheim Kalesi parkında gerçekleştirildi.

Bir fotoğrafçı bu görkemli işin görüntülerini çekti ve sizin için en heyecanlı olanları paylaştık.

Sabah (çok erken): Kesim hazırlığı

I-PARK_SONNENAUFGANG-I001

Sabah Kale’nin parkında: Ağacın kesilmesinin sabahı, 170 yıllık kayın ağacı yerinde. Dev bir mantar türünün ağır etkisi altında. Bu mantar türü genellikle ağacın gövdesinde veya köklerinde bulunur ve ağacın varlığı için büyük bir risk oluşturur.

Kayın ağacının solunda, yine ağaç değerlendirmesi sırasında benzer hasarın tespit edildiği Norveç akçaağaçı bulunuyor. Akçaağaç özellikle gövde alanında oluşan büyük boşluklar ile göze çarpıyor. Bu ağaç şimdiye kadar kayın ağacının gölgesinde olduğu için, ağacının sağlıklı var olma istikrarını sağlamak için ciddi şekilde budama gerekiyor. Sonuç olarak artık her iki ağaç da, kaleleri ziyaret edenler için bir tehlike oluşturuyor.
M-MS661CM-E001_and_-M-MS460-I001

Hazırlıklar şekilleniyor: işin yapıldığı günde, üç deneyimli Ağaç uzmanı ve üç STIHL uzmanı da dahil olmak üzere, bölgede ağaç kesiminde toplam dokuz kişi bulunuyor.

Fakat iş başlamadan önce, tüm STIHL motorlu testerelerin hazırlanması gerekiyor. Testere zincirlerinin bilenmesi, testerelerin zincir yağıyla ve yakıtla doldurulması ilk önceliklerden.

Ağaç bakım uzmanları, beş adet STIHL ile her türlü duruma hazır haldeler. Yükselen lift dahil olmakla birlikte daha küçük ağaç bakım işleri için olan STIHL MS 193 T ve en ağır işlerin kolaylıkla üstesinden gelebilecek olan STIHL MS 880 da bu görev için hazırlardı.

Sabah: ağaç bakımı başlar

NOR1685_and_M-MS201T-E011

Norveç akçaağaç budama: Güçlü gövdesi ile 24 metre boyunda olan Norveç akçaağaçı adeta gökyüzüne uzanıyor. Bu nedenle, tacını ustalıkla budamak için lift gerekli. Uzman, bir STIHL MS 150 TC kullanarak çalışma platformundan küçük dalları kesiyor. Daha kalın dallar için bir STIHL MS 661 çalıştırılıyor. Uzmanlar, ağacı yaklaşık dokuz metreye kadar budayarak, sağlıklı duruma getirmeyi amaçlıyorlar.

Gövde, aynı zamanda çevrede ki hayvanlara bir yaşam alanı sağlıyor.

M-MS201T-E009_and_I-AESTE-I001

Zeminde çalışma: Tepeyi düzelttikten sonra, bir traktör, kayın ağacının kesilmesi için alan oluşturma adına dalları topluyor.

Öğleden sonra: kayın ağacının kesimi

P-XSHELL_DYNAMIC-I001

Önce güvenlik! Kayın ağacının düşeceği yön, ek olarak halat ile kontrol edilir.

Keyifli çalışma: Dev mantarın istilasına maruz kalan kayın ağacı 120 santimetrelik bir çapa ve tam taca sahiptir. Ağaçta, daha önce hiç budama yapılmadığı için düşüş bölgesi için büyük bir alanın güvence altına alınması gerekiyor. Bu, ciddi planlama gerektirir ve kapsamlı güvenlik önlemleri alınmalıdır. Uzmanlar, kayın ağacının ineceği yönü daha iyi kontrol etmek için ağaca bir halat bağlarlar. Diğer uç bir traktöre bağlanır. Bu, ağacın düşüş yönünün ağırlığı elverişsiz biçimde dağıtılmış olsa da, korunmasını sağlar.

M-MS661CM-E005_and_M-MS661CM-E007

Büyük bir ağaç: Alanı güvence altına aldıktan sonra uzmanlar bir kez daha kesime girer. İlk önce kayın ağacının düşeceği yönü belirleyen çalılıkları temizlerler. Ancak, basit bir V şekilli kesim, bir metrelik bir gövde çapı için yeterli değildir. Uzmanlar, kalp şeklindeki bir kesim için karar verdiler (sağdaki resme bakınız). Bu, gövdenin merkezinin parçalanma riskini azaltır ve tüm liflerin kopmasını sağlar.

M-MS661CM-E008_and_M-MS661CM-E009

En üst düzeyde konsantrasyon: Ağaç gövdesinin, yanlış şekilde kopmamasını ve düşmemesini sağlamak için, kesme işlemi öncesi ağaç gövdesinde işaretlemeler yapılır. Bununla birlikte, son kesimlerin yapılmasında son derece konsantrasyon gerekiyor çünkü iş bitiminde kayın ağacının tüm ağırlığı birkaç santimetre kalınlıkta ki bir kayışta olacak.

I-BAUM_FAELLT-I001-I003

Dikkat – Ağaç geliyor!: İlk önce yavaş yavaş, sonra hızlanarak kayın ağacı düşer ve yere çarpar. Planlandığı gibi planlanan iniş bölgesine iner. Ağaç bakım uzmanları iyi iş çıkardı. Fakat işler henüz bitmedi: kayın ağacını parçalamak gerektiğini düşünüyorlar.

M-MS661CM-E011_and_I-BAUM_GEFAELLT-I001

Ağacın gövdesini doğrama: Kayın ağacının ağırlığı ve yere sert düşüşü, ağacın bir kısmında kırıklara yol açtı. Fakat bu kırılma noktaları yeterli değildir: kayın ağacının gövdesini taşımak için, uzmanların testere yardımı ile daha da fazla parçalara ayırmaları gerekir.

M-MS880-E002_and_M-MS880-E006

Uçuşan parçacıklar: büyük çapı nedeniyle gövdeyi ve kütüğü kesmek için STIHL MS 880 kullanılır.

Akşam: Ağacı kaldırmak

I-BAUMFAELLARBEITEN-E001_and_I-BAUMFAELLARBEITEN-E002

Büyük ağırlığın taşınması: Ağacın kesilmesinden sonra park yeri temizlenmelidir. Kütüğün üst kısmını çıkarmak için bir traktör kullanılır. Traktörün kancalarının daha iyi tutuş yapabilmesi için kancalar kenetlenir. Bununla birlikte, tahmini bir ton ağırlığında olan kütük, yük taşıma aracının sınırlarını zorluyor.

I-PARK-I001

Yoğun bir gün yaklaşıyor: Alan temizlendikten sonra ki sonuçları üst resimde görebilirsiniz. Kayın ağacı başarıyla kesildi. Resmin solunda daha çok budama yapılmış olan Norveç akçaağaçını görebilirsiniz.

Devamını oku