header1

VIKING Langkampfen’daki fabrikasını büyütüyor

Bahçe güç ürünleri üreticisinin Kufstein’daki ana yerleşkesinden 2001 yılında Langkampfen’e taşınmasının ardından, STIHL Grubunda ki firmanın diğer genişleme hamleleri 2007 ve 2012 yıllarında yapılmıştı.

Toplam 22.8 milyon avroluk yatırım, bugüne kadar VIKING’in şirket tarihindeki en büyük yatırım. Kararda, son yıllarda kaydedilen olumlu gelişme ve geleceğe yönelik iyi gözlemler temel alındı. Yerleşkeye 20.000 m² kullanılabilir alan sağlayacak olan inşaat projesi için 16.000 m² zemin kullanılacaktır.

Yerleşkede ki iş gücü, üretimde ki belirgin artış ile 100% büyümeyi ön görüyor. Projede ayrıca yeni eklenecek olan test odaları ve laboratuarlar ile modern eğitim atölyesi de olacak. VIKING iMow robotik biçme makineleri hem çalışacak hem de yeni binanın kısmen yeşillendirilmiş olan çatısında test edilecek. Yerleşkeye özel bir ek ise, en son teknolojiyi sahip küçük bir otomatik depo olacak.

Genişlemenin, 2018 yılının sonlarında tamamlanması planlanıyor.

Devamını oku
header2

STIHL TIMBERSPORTS® Bireysel Dünya Şampiyonası 2017 Lillehammer / Norveç

Efsane Jason Wynyard bir kez daha Dünya Şampiyonu
STIHL TIMBERSPORTS® Dünya Şampiyonası bitti: Yeni Zelanda’lı Jason Wynyard hem eski, hem yeni dünya şampiyonu ! Nefes kesen yarışmada, unvanını başarıyla savundu ve dokuzuncu kez dünya şampiyonu oldu. Jason, Lillehammer’daki Håkons Salonu’nda 3.000’den fazla heyecanlı kalabalığın önünde şampiyonluğunu ilan etti. Müthiş finalde Avustralyalı Brad De Losa 2.nci, Kanadalı Mitch Hewitt podyumda 3üncü olarak yerlerini aldı. 2018’de Liverpool, STIHL TIMBERSPORTS® Dünya Şampiyonasını ağırlayacak…

2012’de olduğu gibi Lillehammer yine STIHL TIMBERSPORTS® Serisinin dünya şampiyonasına ev sahipliği yaptı. Dünyanın en iyi kütük kesen sporcuları, birinci sınıf bir yarışmada Håkons Salonu’nda 3.000 seyirci karşısında mücadele ettiler. Heyecanlı yarışmanın sonunda Jason Wynyard dokuzuncu dünya şampiyonluğunu elde etti. Avustralya’dan Brad De Losa ve Kanada’nın Mitch Hewitt ikinci ve üçüncü sıraya yer aldı. Yarışmanın en başından sonuna kadar, tüm katılımcılar birinci sınıf ve güçlü performanslar sergilediler. Jason Wynyard Singlebuck’da 10.33 saniyelik derecesi ile şov yaparak liderliği ele geçirdi ve yarışma sonuna kadar korudu. Wynyard: “Bugünkü yarışmamdan aslında çok memnun değilim, ancak şampiyon olmak benim için önemliydi. Sonunda bütün yarışma Hot Saw disiplininde son buluyor ve burada da çok küçük detaylar zamanlamaları değiştiriyor” dedi.

Avustralya’lı Brad De Losa ikinci oldu
Güçlü bir rekabetin ardından Avustralya’lı Brad De Losa, yeni ve eski dünya şampiyonunu kutladı. Wynyard’ın sürekli 1 adım gerisinde takibini sürdüren De Losa en başından beri unvan için ne kadar hevesli olduğunu Stock Saw ve Single Buck disiplinlerinde ki becerileri ile gösterdi. Büyük finale başlamadan önce, özel olarak tasarlanmış sahnede Hot Saw’da Brad De Losa ve Jason Wynyard mücadelesi öncesi arada ki puan farkı sadece sadece üç puandı. Fakat Avustralyalı teknik bir hata yaptı ve bu da ona pahalıya mal oldu. De Losa, hayal kırıklığını şöyle anlattı: “Tabii ki kazanmak isterdim, ancak çok fazla hata yaptım. Hot Saw’da son kesimde sorunlar yaşadım, bu da bana çok değerli birkaç saniye kaybettirdi. Single Buck’daki performansım bugün iyiydi, ama burada Jason hesaba katılması gereken çok büyük bir güç. Sonunda Hot Saw’da hata yapmasını bekledim fakat o bu hatayı yapmadı ve bu yüzden bugün kazanmayı hak etti”.

Mitch Hewitt, güçlü performansın ardından podyumda kendine yer buldu
Kanada’lı sporcu Mitch Hewitt en iyi performansını gösterdi: Stock Saw, Standing Block ve Springboard disiplinlerinde puanları topladı. Springboard’da dünya rekorunu saniyeler ile kaçırdı. Hewitt’in iki metre uzunluğundaki testere ile Single Buck’da birkaç eksikliği vardı. Sonunda Brad De Losa’nın arkasında sadece bir puan fark ile üçüncü sırada yer aldı. Hewitt yarışma sonrası: “Hot Saw kesimim iyi değildi. Testerede elektrik problemleri vardı gibi hissettim. Bu nedenle disiplini tamamlamış olmaktan dolayı mutluyum. Sonuçta, benim için iyi bir mücadele oldu “dedi.

2018 Dünya Şampiyonası Liverpool’da
STIHL TIMBERSPORTS® Dünya Şampiyonası ilk defa Liverpool, İngiltere’de. 19-20 Ekim 2018 tarihlerinde dünyanın en büyük kütük kesme sporcuları Liverpool’da mücadele edecek.

Sonuçlar:
1. Jason Wynyard (Yeni Zelanda)
2. Brad De Losa (Avustralya)
3. Mitch Hewitt (Kanada)
4. Matt Cogar (Amerika)
5. Martin Komarek (Çekya)
6. Pierre Puybaret (Fransa)
7. Arkadiusz Drozdek (Polonya)
8. Robert Ebner (Almanya)
9. Elgan Pugh (İngiltere)
10. Armin Kugler (Avusturya)
11. Vebjörn Sonsteby (Norveç)
12. Paolo Vicenzi (Italya)

STIHL TIMBERSPORTS® Dünya Şampiyonası
STIHL TIMBERSPORTS® 6 disiplinden oluşur. Üçünde balta kullanılır – Springboard, Standing Block Chop ve Underhand Chop – üçünde testere kullanılır – Stock Saw, Single Buck ve Hot Saw. Disiplinlerin çoğu geleneksel ormancılık tekniklerinden evrilmiştir ve 150 yıldan fazladır uygulanmaktadır. Dünya Şampiyonası hem bireysel hem takım yarışlarını içerir. Cuma günü yapılacak takım yarışlarında, takıma ait dört sporcu diğer takıma karşı nakavt yarışına girer ve finalere kadar yarışmalar devam eder. Disiplinler Stock Saw, Underhand Chop, Single Buck ve Standing Block Chop birbiri ardına tamamlanır. Altın madalya için 20’den fazla takım yarışır. Cumartesi günü yapılacak ferdi yarışmasında Dünya’nın en iyi 12 sporcusu 6 disiplinde yarışırlar. Takım yarışında olduğu gibi ancak en iyi olan bir sonraki yarışa katılabilir. Başarının anahtarı kondisyon seviyeniz, balta ve motorlu testere ile olan mükemmel teknik yeteneğiniz ve mental olarak bu yarışmanın baskısına dayanabilme gücünüz ve konsantrasyon kabiliyetinizdir.

Spectators Brad De Losa (AUS) Mitch Hewitt (CAN) Martin Komarek (CZE) Jason Wynyard (NZL) Jason Wynyard (NZL) Brad De Losa (AUS)

Devamını oku
header3

STIHL TIMBERSPORTS® Takımlar Dünya Şampiyonası 2017 Lillehammer / Norveç

Yeni Zelanda, yeni dünya şampiyonu
STIHL TIMBERSPORTS® Serisi takımlar dünya şampiyonası bitti: 2.500’ün üzerinde ki müthiş seyircinin karşısında, heyecanlı bir rekabetin sonunda Lillehammer’daki Håkons Hall’da, Yeni Zelanda şampiyon olarak podyumda yerini aldı. Son şampiyonluğunu 2013 yılından ilan eden ve o zamandan bu yana şampiyonluk için büyük mücadele veren Yeni Zelandalılar, büyük bir surprize imza atan Polonya takımının önünde şampiyonluğunu ilan etti. Böylece Avustralya’nın arka arkaya gelen zaferler serisi sona erdi. Yarı finalde diskalifiye ile zaman cezası alan Avustralya üçüncü sıraya yerleşti. Son iki yılını ikincilikler ile tamamlayan Kanada, bu sene dördüncülük ile yetindi.

Geçtiğimiz Cuma akşamı Lillehammer’daki Håkons Salonu, STIHL TIMBERSPORTS® takımlar dünya şampiyonasının büyük finali ile adeta sallandı. 2.500’den fazla seyirci karşısında Yeni Zelanda takımı, zafer kazanmak için unutulmaz bir savaş ortaya koydu. Sekiz kez dünya şampiyonluğu bulunan Jason Wynyard’ın liderliğindeki ekip, Polonya takımını muhteşem bir kalabalığın önünde yenerek dördüncü dünya şampiyonluğunu elde etti. Finallere giden yolda Yeni Zelandalılar, Büyük Britanya, ABD ve Kanada’yı mağlup etti. Yeni Zelandalı Jack Jordan “Yeteneklerini sergileyerek, iyi bir performans sergileyen Polonya ekibi için tebrikler. Buraya gelmek için uzun bir yolculuk yaptık, dönüşte bu yolculuğu kupa ile yapmak harika olacak” dedi. Ekip arkadaşı Jason Wynyard ise, “Sadece hata yapmadan finalden çıkmak istedik – ve bunu başardık” dedi.

Polonya, ikinciliği Avrupa’ya getirdi
Polonya ekibi yarışmanın sürprizini yaptı ve ikinci sırada yer aldı. Polonyalılar tüm güçleri ile mücadele etti, Hollandalıları ve Çekleri geçen ekip finallere giden yolda en büyük favori olan Avustralya’nın hakem kararı ile diskalifiye olması ile birlikte final yolunu açtı. Polonya bir sporcu eksikliği ile yarışarak olağanüstü bir performans sergiledi: Takım müsabakasındaki dört disiplin için sadece üç sporcu ile sahneye çıktı: Jack Groenwald iki disiplinde mücadele etti (Stock Saw ve Standing Block). Yarışmalar sonunda Krystian Kaczemarek: “Şampiyona bizim için çok zordu, çünkü dördüncü adamımız yoktu ve stratejimizi buna adapte etmek zorundaydık, ama iyi bir çözüm bulduk” diye düşüncelerini ifade etti. Polonyalılar tek malubiyetlerini finallerde, yeni dünya şampiyonu olan Yeni Zelanda’dan aldın. Arkadiusz Drozdek, ikincilikten son derece mutluydu: “Bizim için podyum her zaman ulaşılmaz bir hayaldi, Gümüş madalya kazandığımız için son derece mutluyuz.”

Avustralya’dan gelen “Chopperoos” üçüncü – Kanada dördüncü sırada
Büyük favori Avustralya üçüncülüğü aldı ve podyuma çıktı. Çeyrek finallere kadar müthiş performans gösteren Avustralya beklentileri karşılayacak ve finallere adını yazdıracak gibi görünüyordu. Ancak Brad De Losa, Polonya ile karşılaştıkları mücadelede şaşırtıcı bir hataya imza attı ve motorunu bir önceki disiplin bitmeden kütüğü soktu ve ceza aldı. Zaman cevasının eklenmesi ile Polonya’ya karşı kaybettiler. Avustralyalılar daha sonra, üçüncülük mücadelesinde Kanada’lılara karşı 47.85 saniye ile günün en iyi zamanını yaparak üçüncü sıraya yerleştiler. “Chopperoos” un hayal kırıklığı yine de büyüktü. “Üçüncülük konusunda kesinlikle mutlu değiliz, çünkü buraya altın kazanmaya geldik. Tabiki mutlu değiliz, özellikle de bu şekilde bir sonuç ile…”diye Brayden Meyer duygularını aktardı.

STIHL TIMBERSPORTS® Dünya Şampiyonası
STIHL TIMBERSPORTS® 6 disiplinden oluşur. Üçünde balta kullanılır – Springboard, Standing Block Chop ve Underhand Chop – üçünde testere kullanılır – Stock Saw, Single Buck ve Hot Saw. Disiplinlerin çoğu geleneksel ormancılık tekniklerinden evrilmiştir ve 150 yıldan fazladır uygulanmaktadır. Dünya Şampiyonası hem bireysel hem takım yarışlarını içerir. Cuma günü yapılacak takım yarışlarında, takıma ait dört sporcu diğer takıma karşı nakavt yarışına girer ve finalere kadar yarışmalar devam eder. Disiplinler Stock Saw, Underhand Chop, Single Buck ve Standing Block Chop birbiri ardına tamamlanır. Altın madalya için 20’den fazla takım yarışır. Cumartesi günü yapılan ferdi yarışmalarında Dünya’nın en iyi 12 sporcusu 6 disiplinde yarışırlar. Takım yarışında olduğu gibi ancak en iyi olan bir sonraki yarışa katılabilir. Başarının anahtarı kondisyon seviyeniz, balta ve motorlu testere ile olan mükemmel teknik yeteneğiniz ve mental olarak bu yarışmanın baskısına dayanabilme gücünüz ve konsantrasyon kabiliyetinizdir.

IMG_2758 Team Australia Team Poland Team New Zealand Team New Zealand Team Australia Team Canada Team Poland

Devamını oku